Mikroelemekről.
Lelkes Zoli 2008.01.27. 10:38
- - - M I K R O E L E M E K R Ő L - - -
K
orábbiakban a házipatika fórumon főként az emésztőrendszer és a táplálkozás kölcsönhatásairól esett szó fő célként meghatározva állapotjavításunkat. Csökkenjen többek között a krónikus fáradtságérzet –különösen étkezés után-, az izomműködési kiesések miatti terhelhetetlen állapot, és fertőzésekre való megnövekedett hajlam.
Az orvostudomány a betegség genetikai hátterét igyekszik feltérképezni egy európai kutatási folyamatban.
* * *
A mesotrophie-tan
Dr. Kollath a mesotrophie, azaz féltápláltság tanához vezető kísérletsorozatában <állatok> vitálanyagmentes táplálékok hatását vizsgálta, amelyben a fő táplálék-összetevők, tehát a fehérjék, szénhidrátok, zsírok szerepeltek ugyan, de hiányoztak a vitaminok, a nyomelemek, az enzimek stb., vagyis a vitálanyagok.
E mellett a táplálék mellett a kísérleti állatok ugyanolyan sokáig éltek, mint "normálisan" táplált társaik, azonban minden egyednél egy sor betegség jelent meg. Így fog- és állkapocs-deformációk, fogszuvasodásra való fokozott hajlam, mész lerakódása szinte minden szövetben, az izomrendszer degeneratív elváltozása, korai öregedés jelei, vérkép-elváltozások, a csecsemőmirigy megnagyobbodása, májkárosodás, a bélflóra megváltozása, szürke hályog, ciszták, daganatok. Az állatok szőre hullani kezdett, ekcémák keletkeztek rajtuk, támadó kedvűvé és harapóssá váltak. Érzékenyek lettek továbbá olyan anyagok iránt, amelyek egyébként semmiféle reakciót nem váltottak ki, ugyanígy érzékenyekké váltak baktériumok iránt is.
A Kollath professzor által használt mesterséges táplálék a mi vitálanyagokban szegény táplálkozásunkat utánozza, hiszen fő táplálékaink, a fehér liszt, a cukor, a margarin és az étolaj vitálanyagoktól szinte teljesen mentes táplálékok. A vitálanyagmentes táplálkozás hatására kísérletesen létrehozott betegségek pedig meglepő hasonlóságot mutatnak betegségeinkkel.
A kísérletsorozatot Kollath professzor mind denaturált, mind denaturálatlan fehérjével elvégezte, azaz a fehérjét 42° C fölé melegítette fel, amitől az kicsapódik, és míg a vitálanyagmentes táplálékon, de denaturálatlan fehérjén élő állatok magas kort éltek meg, addig ugyanezen a koszton, de denaturált fehérjén élők néhány hét alatt elpusztultak. Az utóbbi megfigyelés dr. Pottenger macskakísérleteivel összhangban a fehérje natív=denaturálatlan=nyers voltának fontosságára világít rá. (Forrás: Dr. Werner Kollath: Die Ordnung unserer Nahrung, Haug Verlag, Heidelberg)
* * *
Önmegfigyelés alapján amennyiben abból a feltételezésből indulunk ki, hogy krónikus emésztési problémák mellett vélt sejtszintű az oxigénháztartási (ebből adódó energetikai) és un kémhatás regulációs sav-bázis egyensúly zavar állhat fenn, akkor a betegségre akár az alább említendő krónikus mikroelemhiány is hatást gyakorolhat.
Az ételeink mikroelem tartalma (amelyek ugyan kis mennyiségben szükségesek, de létfontosságúak) talajaink mikroelem gazdálkodásával van összefüggésben. Amíg az elmúlt évszázadokban, többségében az un. fenntartó gazdálkodás volt a jellemző (szervesanyag visszapótlás, zöldtrágya, vetésforgó, istállótrágya), addig napjainkban a talajt kizsaroló gazdálkodás elsősorban a mennyiségi mutatók elsődlegességével jellemezhető. Talajok “belső anyagforgalmukkal igyekeznek” a kivett hiányt pótolni, de a lehetőségek végesek. Ezért is kapnak napjainkban fontosságot mikroelem tartalmú gyógyhatású készítmények.
Tekintettel arra, hogy a betegség utógondozásában az okszerű dietetikával a bélhám állapota javul, ezáltal javul a tápanyag-felszívódás és kedvezőbbé válhat a bél-immunológiai környezete. Az elegendő mikroelem felszívódással javulhat testünk mikroelem háztartása. A szervezet számára szükséges anyagoknak (mikroelemekre) a test bármely részén az adott pillanatban –időbeni toleranciával persze-- rendelkezésre kell állnia. A felesleges hányad bonyolult biokémiai mechanizmusok alapján raktározódik, kiválasztódik és ha kell a szervezetből eltávozik. Bizonyos káros elemek pld. ólom, vagy más vegyületek tartósan elraktározódhatnak. Amennyiben terápiás hatású ételsorral az állapotjavulás érzékelhető, úgy adott esetben az említett okok valószínűek.
Nézzük meg akkor, hogy többek között (1)AZ IZOM-IDEG INGERÜLET VEZETŐKÉPESSÉGÉRE, a szervezet és (2)SEJTSZINTŰ OXIGÉNHÁZTARTÁSI ZAVARral összefüggő (3)ENERGETIKAI (adenozin-trifoszfát-ATP) problémákra (édesített ételek utáni nagy fáradtságérzet) és (4) A SZERVEZET KÉMHATÁS (SAV-BÁZIS) REGULÁCIÓS FOLYAMATAIRA, milyen mikroelemháztartási összefüggések lehetségesek.
* * *
Addig még egy kis cukor: /felhasználva: William Dufty: Cukor Blues www.ketezeregy.hu /.
“A SZACHARÓZ EGYENESEN A BELEKBE JUT, AHONNAN GLÜKÓZ FORMÁJÁBAN FELSZÍVÓDIK A VÉRBE, AHOL A GLÜKÓZSZINT HAJSZÁLPONTOSAN EGYENSÚLYBAN VOLT AZ OXIGÉNNEL. MOST AZONBAN A VÉR CUKORSZINTJE ERŐTELJESEN MEGEMELKEDIK, AZ EGYENSÚLY MEGSZŰNIK ÉS A SZERVEZET KRÍZISÁLLAPOTBA KERÜL”. (Myastheniás ásítozás = heveny oxigénadósság)…
.“MÉG A GYOMORBAN MEGINDUL A SZACHARÓZ SAVAS ERJEDÉSE.” Külön problémás a helyzet, ha várakozik a hússal. A gyomor ’nem tudja felmérni’, hogy mit is tegyen, akkor kellő savas előemésztés nélkül a cukor időben, de a hús még korán indul tovább. Így a hús kellő emésztettsége nélkül fog rothadni a bélben. A gyomor erősen savas *pH=2-3* kémhatását a vékonybél kezdeti szakaszán nehézségbe kerül/nem lehetséges *pH=8,3-as* lúgos kémhatásra pufferelni (Zöldségsaláta előétel hasznos). Cukros ételt, italt különösen ezért sem szabad nekünk éhgyomorra fogyasztani ! –LZOLI.
’Bennszülöttek szavajárása anno’: “HA FEHÉR RIZST ÉS CUKROT ESZEL BERIBERI-T (SZINGALÉZ SZÓ: GYENGESÉG, BÉNULÁS) KAPSZ, EGYÉL BARNA, FÉNYEZETLEN RIZST, ÉS MEGGYÓGYULSZ.” “JAPÁN CSÁSZÁROK SZEMÉLYES PÉLDÁVAL PRÓBÁLTÁK MEGTANÍTANI EZT: MINDIG KIZÁRÓLAG BARNA RIZST ETTEK.”
Lényeg, ahogy korábban is említettem energia szükségletünket inkább a nehezebben emésztődő és feltáródó összetett szénhidrátokból (magok és termések keményítő tartalma) kell fedeznünk. Erre a lehetőségre a szervezet rá fog állni.
* * *
A fémionok felvétele többnyire bonyolult szerkezetű komplexeikkel történik főként a biokémiai folyamatok segítésében játszanak nélkülözhetetlen szerepet. Hiányukat –vitaminokhoz hasonlóan-- egy ideig a szervezet tolerálja, majd az egymásra utaltság szükségessége miatt circulus vitiosus (ördögi kör) indulhat be. Lépcsőzetesen károsodhatnak biokémiai mechanizmusok. A teljesség igénye nélkül mennyiségében hiányba kerülő ionok az alábbi enzimatikus (a testet felépítő általános funkciókon kívül) “hatáskörben” tevékenykednek:
Makroelemek (többnyire ezek bevitelével nincs gond, inkább nátrium többlet van a túlzott sózással.)
Nátrium(Na): Idegműködés, kémhatás - sav-bázis háztartás.
Kálium(K): Kémhatás - sav-bázis háztartás. idegműködés, membránstabilizálás, légzési enzimek,
Az idős szervezet számára komoly nehézséget jelent a membránpermeabilitás zavarai miatti kálium ürülés megakadályozása.
Kálcium(Ca): kémhatás - sav-bázis háztartás. Magnéziummal működési antagonista, elektrokémiai és izomműködés. Neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) felszabadulása a vezikulákból (tároló sejt szervecske) az ideg-izom kapcsolati helyen.
Magnézium(Mg): Energia felvétel leadás, szállítás, izomműködés, ingerületvezetés.
Nagy mennyiségben izomrelaxáció (myasthenia gravis esetében vigyázat!) és keserűsóként hashajtó hatású.
Szén(C): A szervezetben a karbonátok részt vesznek a kémhatás-sav-bázis háztartás beállításában…”
Oxigén(O): Vörösvértestben-fémionnal (vas) komplex, energiatermelés.
“A daganatban kisebb a pH, ezért a tumorsejtekben csökkent a lúgos foszfátaktivitás..”
Malignus daganatok csak oxigénhiányos környezetben fejlődnek (Otto Wartburg – Nobel díj).
Izomban található motoros egységek sajátossága, hogy lokális oxigénhiányra másképpen reagálnak. (Élettan – Springer Hungarica)
Az izomfelépítés jellege minden embernél más, tán az oxigénhiány miatt alakul(hatnak) ki myastheniás működéskiesés lehetősége.
Mikroelemek (A szervezet általában tárolja, de a készletei kimerülhetnek fokozott igénybevétel esetén is.)
Mangán(Mn): Mangánhiány mozgásképtelenséget okoz figyelembe véve a MangánMagnézium antagonizmust.
Gyulladás és érrendszeri betegségek szívizomgyulladás elleni Mn-komplex, védik az idegrendszert a degenerálódási folyamatok ellen (Alzheimer, Parkinson)
Vas (Fe): Elektron és oxigénszállítás (magasabb rendű élőlény). “A pH –sav-bázis egyensúlyzavar!- csökkenésével csökken az oxigén iránti affinitás.” Ld fentebbi glükóz- toleranciát. Az élőlényeknek vér általi szálítással gyors helyváltoztató mozgást tesz lehetővé.
Kobalt (Co): A B12 vitamin alkotórésze, redoxireakciók koenzimje. A B12 vitamin koenzim kialakításához. (megfelelő humanofil bélflórával együttműködve). Szervetlen formában adagolt kobalt is azért találták hatásosnak, mert a bélflóra B12 vitaminná alakította.
Réz (Cu): Puhatestű előlényeknél (kagyló, csiga) a réznek van oxigénmegkötő szerepe a keringésben. Lassabb helyváltoztató mozgás. itt a kémhatás-sav-bázis háztartás egyensúlyzavarok sem zavarják meg az oxigénmegkötést. Réz és vas egymást segítő ionok.
Cink(Zn): pH-sav-bázis háztartás szabályozás.
Króm(Cr): Energianyerő szénhidrát lebontás katalizálása nélkülözhetetlen a glükóztolerancia (GTF) faktornak, amely optimalizálja az inzulin hatását. (Pásztortáska tartalmaz), ld. fentebb GTF és vércukorszint szerepe.
Szelén(Se): Oxigénátadási folyamatokban részt vesz. Új-Zéland és Erdély Se hiányos hely. Daganatos betegségek száma fordítottan arányos a vér szeléntartalmával.
Arany(Au): Aranyvegyületek használatosak autoimmun betegségekben (Rheu arthr, és egyéb). (Tyúkhúr – Stellaria media “közönséges gyomnövény” tartalmaz aranyat is).
(Felhasználva többek között: Dr. Varga Margit egy.docens ELTE - Bioszervetlen kémia)
Esetemben a céklalé fogyasztásnak érzem kiemelten kedvező hatását, mert
A cékla színét adó természetes színezék - az ún. betanin - az egyik legfontosabb flavonoid, amelynek fontos szerepe van a daganatos betegségek megelőzésében.
Az almához hasonlóan sok pektint tartalmaz, amely fontos emésztést elősegítő rostanyag
Gazdag B1-vitaminban (a szénhidrát anyagcserében és a máj regenerálódásában van fontos szerepe), B2 vitaminban (segíti a zsírsavak lebontását), biotinban (fontos szerepet játszik az anyagcserében) és folsavban (segíti a magzat megfelelő fejlődését)
Sok ásványi anyagot tartalmaz: a kálium részt vesz az idegrendszeri ingerületek átvitelében és az izomműködésben, a réz segíti a zavartalan vérképzést, és a központi idegrendszer megfelelő működését, a mangán serkenti az enzimtermelést és az anyagcserét. A benne lévő vas könnyen felszívódik a szervezetben
A fentiek alapján a mikroelem háztartásunk javításához az a l á h ú z o t t elemek pótlása hasznos lehet. Remélem az összeállítás valakinek hasznára válhat.
|