A myasthenia gravis sugrkezelse
MG. 2005.10.20. 18:08
/Prof. Dr. Szobor Albert/
A myasthenia gravis sugrkezelse
Mint az elz kzlsekbl ismeretes, a myasthenia gravis /MG/ hatkony, eredmnyes kezelse, mind gygyszerrel, mind mtttel az 1930-as vekben valsult meg. E kt eredmnyes kezelsi formval csaknem egyidben trtnt meg az els betegek rntgensugr kezelse, ami Kennedy s Moersch nevhez fzdik 1937-ben. Eleinte vente adott viszonylag kis sugrzsi dzissal rtek el eredmnyt. A sugrdzis emelsre Grob mutatott r, s betegeinek 40 %-n szlelt kifejezett, vagy mrskelt javulst, ami vltoz ideig tartott. Kezdetben a sugaras kezelst csaknem kizrlag thymus tumoros esetekben vgeztk, s csak az 1950-es vekben ismertette Osserman, a MG nagy kutatja, a nem daganatos esetekben is elrt s elrhet eredmnyeket
Az elvtve kzlt j eredmnyek ellenre a thymustji sugrkezels nem terjedt el szles krben, aminek egyik oka a sugrtherpia technikjnak s a sugradag mennyisgnek bizonytalan s vitathat volta volt, mg msik okknt a sugrkezels utn esetleg bekvetkez szveti sszenvsek s zsugorodsok a ksbbi mttet nehezt hatsa szerepelt.
Mi a mttet elsknt vgz sebszprofesszor, Sebestny Gyula korai halla miatt rknyszerltnk arra, hogy a mtt helyett valamilyen aktv kezelst talljunk, hiszen 1954-tl 1957-ig nem vgezhettnk mttet. Drobni Sndor professzor csak 1957-ben kezdte operlni betegeinket, s vgzett 1970-ig tbb mint 50 thymectomia mttet. gy kerlt sor arra, hogy 1954-ben dr.Gimes Blval kidolgoztuk rszben a tumor diagnosztikai rntgenvizsglatokat, az u.n. „sagittalis rtegfelvtelek" technikjt, valamint megkezdtk a thymus tj rntgensugaras kezelst nemcsak tumoros esetekben, hanem nem tumoros betegeken is. A sugrkezels vtizedeken t folyt, /dr.Gimes Bla, dr.Rakonczai Gyula s dr. Kirly Mikls vgeztk a Pterfy u, Krhz Radiolgiai osztlyon.
Ismervn a thymus sejtjeinek klnbz sugrrzkenysgt, kezdettl fogva nagy, n. destruktv dzist alkalmaztunk nemcsak a tumoros esetekben, hanem az egyb MG-ban szenved betegeken is. E kezels, amit megfelel felttelekkel vente-ktvente ismtelni lehetett, hasznosnak bizonyult olyan idszakban, amikor mg sem a szteroid, sem a cytosztatikus kezels, sem a vrcsers therpia nem llt rendelkezsnkre, st nem is volt ismert. Fleg olyan betegek kerltek sugrkezelsre, akiken a mtt valamilyen ok nlkl nem volt elvgezhet, a gygyszeres kezels pedig eredmnytelen volt. Elssorban teht ids betegek kerltek e kezelsi krbe.
Ksbb, amikor a mtteket jra kezdhettk, - 1972-ben a MV Szanatrium Mellkassebszeti osztlyn dr. Molnr Jnos forvos vezetsvel - a sugrtherpia akkor is integratv rsze maradt a kezelsi tervnek. Mtt eltt viszonylag ritkn kerl sor a sugrkezelsre, ha mgis, akkor a rntgen therpia eredmnye a ksbb elvgzend mtt vrhat eredmnynek j prognosztikai jelzje lett. Msrszt hasznos volt a sugrkezels, ha a beteg llapota nem tette lehetv a mttet, teht mintegy elkszt kezelsl kapta a beteg a sugrtherpit.
A mr emltett rntgendiagnosztikai mdszernk, ami a mellkas fl-egy cm-es rtegfelvteli technikjval mintegy megelzte a jval ksbbi CT vizsglatot, tumor kimutatsban kzel 90 %-ban eredmnyes volt, gy mind a beteg, mind sebsz munkatrsunk tudta, hogy a mtt utn sugrkezelsre is sor kerl. Ezt szksgesnek tartottuk, s tartjuk ma is, hiszen mg jindulat, tokon bell elhelyezked tumor esetben is elkerlhetetlen, hogy a mtt sorn ne szrdjanak szt tumorsejtek akr a kzvetlen krnyezetbe, akr az erek tjn. E mtt utni sugrkezelsnek is tulajdonthat, hogy tumor kijuls, recidva csak elvtve fordult el mtteink utn.
A besugrzs pontos helyt, a sugrzs nagysgt, a sugrzs mlysgt radiolgus munkatrsaink hatrozzk meg, amihez egy idben Seleno-methionin izotppal vgzett elzetes vizsglat, ami pontosan mutatta a tumor vagy az aktv thymus helyt a mellkasban, jelents tmpontot nyjtott. Sajnlatos, hogy e fontos vizsglat is ldozatul esett az egszsggyet sjt rtelmetlen zsugortsnak.
A sugrkezels technikai mikntje ma mr jelentsen megvltozott: rntgen sugrzs helyett modernebb mdszerekkel trtnik az Orszgos Onkolgiai Intzetben dr.Nmeth Gyrgy professzor vezetse alatt, pontosan megllaptva a kezelend terlet helyt, nagysgt, mlysgt, s tekintetbe vve a daganat szvettani jellegt, amit 6iopszia tjn llaptanak meg.
sszefoglalva s visszatekintve megllapthatjuk, hogy a thymus radiolgiai kezelse a modern therpis mdszerek eltt jelents therpis rtket kpviselt, s megfelelen vlasztott esetekben a jelenlegi, gazdag s modern therpis inventrnak is rsze.
/Prof. Dr. Szobor Albert/
|