Vasárnapi Hírek 2005.11.13.
Lelkes Zoltán 2007.11.10. 15:22
Vasárnapi Hírek 2005.11.13.
Segítsünk egymáson!
Gyógyulásom története 2.
Vasárnapi Hírek 2005.11.13.
Segítsünk egymáson!
Gyógyulásom története 2.
Cikksorozatunknak célja, hogy olyan betegek élettörténetét mutassunk be, akiknek gyógyulása, vagy egészségi állapotának jelentős és stabil javulása az orvostudomány jelenlegi állása szerint nehezen magyarázható. Mire vélik a jelentős javulást, szakorvosi segítségnek, véletlennek, öngyógyító, öngyógyuló képesség kialakulásának?
Pár héttel ezelőtti cikkemben a sclerosis multiplex nevű, rettegett ideg és izomrendszeri károsodást okozó autoimmun betegségben érintett hölgy osztotta meg velünk tapasztalatait, írta meg gyógyulása történetét. Ezután jelentkezett Zoltán, aki az autoimmun betegségcsoportba tartozó myasthenia gravisban (súlyos izomgyengeség, és bénulás) volt érintett. Mindkét betegségben a hibás működésű immunrendszer súlyos izom és idegrendszeri károsodást okoz, a szervezet saját magát támadja meg.
Mostani Beszélgetőtársam, szinte sajátmagától hosszú ideig tartó kitartó kutatással fejthette meg az önmagán alkalmazott terápiás módszerét. A mintegy 10-12 évig tartó bénulásos tünetekkel, fáradékonysággal, látásproblémákkal tarkított és gyakran a tűrőképességét is jelentősen próbára tévő betegségben kialakított önmegfigyeléses saját terápiája olyan sikeres volt, hogy a 2003-as budapesti 42,2 km-es Kaiser's Plus Maratoni futóversenyt is teljesítette. Így reményei szerint további tudatos életmód mellett hátat fordíthatott a múlt testileg-lelkileg kínzó élményeknek.
L. Zoltánnal (37 éves) beszélgetve nagyon sok érdekeset elárult szenvedésekkel tarkított 'rendszerváltozásáról.' Esetében éppen addig a szervezete jól működött. Komoly problémái 1990-ben kezdődtek. 1990-93 között 3-4 különféle kórházban feküdt, ahol közel fél évet kellett részletekben eltöltenie. Állapota tartósan nem javult és a mindennapok igénybevételét is nehezen tudta teljesíteni. Ekkor úgy gondolta, hogy minden tisztelet azoké, akik eddig segítették, de ő maga próbál a gyógyíthatatlannak vélt betegségének esetleges nyitjára rájönni. Mintegy 6-8 év alatt gondolt mindenre: környezetszennyezésre, pszichoszomatikus problémákra, elektroszmogra, csak éppen, arra nem, hogy miből áll az étkezése. Az okok bizony felismerhetőek lehettek volna korábban is, pedig a kulcs már régen az "ajtóban volt". Súlyos visszaesései bizonyos ételek elfogyasztása után menetrendszerűen érkeztek. Mivel korábban nem hallott arról, hogy az autoimmunitás a táplálkozással bárminemű összefüggésben lenne, ő sem gondolt komolyan erre. Mintegy 10 év után esett le a bölcsek köve. Önmagát kezdte vizsgálni táplálkozási szempontból, amely alapján közel egy hét után érezhető javulást sikerült elérnie!!! Így komolyan gondolkodni kezdett egy folyamatos önvizsgáló, önterápiás elméleten kialakításán. Elsőként a tüneteiben gyakran akár napszakonként is változóbetegséget közel tíz kategóriába felosztotta, megtanulta a tünetek pontos kategorizálását. (rosszullét, émelygés, látásromlás stb.) Az élelmiszerfogyasztásra kihegyezve a mai napig írja az elfogyasztott termékeket fajta és fontosabb összetétel alapján, hozzárendelve a másnapi érzet értékét (%-ban). A visszaeséseket, javulásokat kiemelte, később hosszabb idő után tudatosan "visszafertőzte" magát vélt "problémás ételekkel". Segítő matematikai függvényeket alkalmazott, hogy a változások hosszabb távú dinamikáját is figyelembe vehesse.
Gyógyulását nagymértékben segítette a régi magyar konyha mára már elfeledett egyszerű alapanyagai, elkészítési módjait, különösképpen a gabonakonyha termékeit. A több év alatt kikristályosodott reformkonyhai elkészítéssel állapotát nagy odafigyeléssel és kitartással kiegyensúlyozott jó szinten tudta stabilizálni.
Megbizonyosodott arról, hogy szervezete toleranciájától függően többek között az alábbi ételek adtak kezdetben érezhető izomerő és koncentráció csökkenést: 15 dkg-nál több hús / kivéve hal/, 2,5 dl-nél több tej, 3 db-nál több tojás, 4 dl-nél több húsleves. Finomított cukrot tartalmazó ételek.
Fokozatos tünetcsökkentő és állapot helyreállító ételek: nagyobb mennyiségű nem klórozott víz fogyasztása, lédús gyümölcs, köles, barnarizs, hajdina stb. Mindennap sok friss zöldég, gyümölcs. A gyógyszereket fokozatosan saját felelőségére elhagyta. Ahogy ő viccesen elmondta: képes lenne összeállítani egy olyan havi étlapot, amelynek végén jelentkezhetne a kórházban a mielőbbi immunológiai kezelésért. Mindazonáltal állapotának javítására nem csak materiális téren kellett erőfeszítéseket tennie. A mintegy 10-15 év alatt több ezer óra töprengésre volt szüksége ahhoz, hogy szellemi téren is rendbe szedje magát, ami "megágyazhatott" a sikeres táplálkozásterápiának is. Véleménye szerint a saját esetében meg van győződve arról, hogy a szervezet probiotikumai és ennek helyes aránya alapvetően és jelentősen csökkenti a betegség tüneteit. Általa elmondottak szerint mivel az immunrendszer működése nagymértékben a béltraktus köré lokalizálódik, így az ottani rendellenes működés kiváltja nála az autoimmunitás tüneteit. Véleménye szerint myasthenia gravis esetében mérlegelhető lenne orvosi körökben annak vizsgálata, hogy az érintett betegek emésztőszervi működése hogyan funkcionál, és hogy nemcsak a szív és érrendszeri, hanem az autoimmun betegségekben is lehet-e javulást lehet elérni többek között a táplálkozásterápia, pszichológia okszerű alkalmazásával. Természetesen a beteg kitartó fegyelmezett hozzáállásával megtámogatva. Ebben sikerült kiemelkedő sikert elérnie. Gyógyulását nagymértékben segítette Zsuzsa nevű betegtársa, aki saját példáján keresztül támogatta Zoltánt a helyes életmód kialakításában. És nem utolsó sorban Zoltán felesége Ary 3 gyermekük édesanyja aki, azóta is rendíthetetlenül óvja a család egészségét.
|