Myasthenia Gravis és a pajzsmirigy
2005.10.15. 15:29
Myasthenia Gravis és a pajzsmirigy betegségek társulása
Myasthenia Gravis és a ...
A Myasthenia Gravis és a ...szakcikksorozatunkban megkezdjük egyéb autoimmun betegségek bemutatását, rövid ismertetését. Sajnos az autoimmun betegségek palettája is változatos, ami azt jelenti, hogy a myasthenia gravis nem az egyedüli ebben a sorban. Jelentőségük azért nagy, mert mint olvassuk, az autoimmun folyamatok társulhatnak, halmozódhatnak. Azért ki kell hangsúlyozni, hogy ez a halmozódás nem törvényszerű, tehát akinek van egy autoimmun betegségről diagnózisa, egyáltalán nem vonja maga után kötelezően más autoimmun betegség diagnózisát. Mindenesetre megszívlelendő, kiemelkedően fontos, minden erőfeszítést megérdemlő feladat, hogy odafigyeljünk magunkra, a meglévő diagnózist ne súlyosbítsuk más betegséggel.
Myasthenia Gravis és a pajzsmirigy betegségek társulása
Dr. Sárközi Ágnes
főorvos
Jahn Ferenc Délpesti Kórház Izotóp diagnosztika részleg, Budapest
Egyes autoimmun eredetű megbetegedések együttes előfordulását már régóta megfigyelték. Ennek ismerete azért jelentős, mert az egyik kórkép megjelenésekor időben gondolni kell a másik megjelenésére, így lehetővé válik a korai kórismézés és kezelés. Ezen társulások az ún. autoimmun polyglanduláris syndromák /APS/, melyeknek 1-es és 2-es típusát különböztetjük meg. Ezekben a syndromákban endokrinológiai és nem endokrinológiai megbetegedések manifesztálódnak. A myasthenia gravis a 2-es típusú APS-ban jelentkezik, de ebben a betegségcsoportban egyéb, nem endokrin részjelenségként krónikus aktív hepatitis, anaemia, perniciosa, thrombocytopenia, Sjörgen syndroma, rheumatoid, arthritis, alopecia, vitiligo, coeliakia is felléphet. Endokrin részjelenségként mellékvesekéreg elégtelenség, autoimmun pajzsmirigybetegség, I. típusú diabetes mellitus, nemi működési elégtelenség kialakulása a leggyakoribb. Fiatal felnőttkorban és gyakrabban nőkön megjelenő betegségcsoport. Gyakori a családi halmozódás, öröklődés.
Myasthenia gravishoz társuló leggyakoribb autoimmun pajzsmirigybetegségek a Basedow-Graves kór, valamint az autoimmun thyreoditisek /AT/.
Basedow-Graves kór-t a pajzsmirigysejtek TSH receptoraihoz kötődő, stimuláló antitestek okozzák. Kb. 5x gyakrabban jelentkezik nőkön, mint férfiakon. A pajzsmirigy diffúz megnagyobbodásával /struma/ jár.
Tüneteit a hypertyreosis /pajzsmirigy túlműködés/ okozta hypermetabolizmus jellemzi: gyengeség, fogyás, hasmenés, kézremegés, verejtékezés, tachycardia /idősebb korban pitvarfibrilláció/, nyugtalanság, alvászavar, osteoporosis. A Basedow-Graves kórós betegek kb. 5 %-ában leginkább a 40-55 év körüli nőkön a betegséget szemtünetek is kísérik, melyeket endokrin ophtalmopathiának nevezünk. Egyik súlyos tünete a diplophia /kettőslátás/, melyhez hasonló tünet a myasthenia gravisban is megfigyelhető. A betegség diagnosztizálásához a klinikai tüneteken kívül laboratóriumi vizsgálatok /TSH, FT4, FT3 és antitest meghatározások/, pajzsmirigy ultrahangvizsgálat és göbök esetén radioizotóppal végzett szcintigráfia elvégzése szükséges.
A betegség kezelésében cél a normofungció elérése, melyet gyógyszeres kezeléssel, radiojód therápiával, ill. bizonyos esetekben műtéti beavatkozással érhetünk el.
Az autoimmun thyreoditis leggyakrabban előforduló formája az idült lymphocytas thyreoditis /Hasimoto thyreoditis/. Ezen kórformában az autoimmun folyamat károsítja a pajzsmirigy sejteket, mely hypothyreosishoz /pajzsmirigy elégtelenséghez/ vezet.
A tünetek általában lassan fejlődnek ki: testsúlynövekedés, fáradékonyság, bőrszárazság, hajhullás, depresszió, szellemi funkciók lelassulása, bradycardia, székrekedés, menstruációs zavarok, sterilitás, hyperlipidémia jellemzi.
A betegség klinikai gyanúja esetén hormon és antitest meghatásrozás, pajzsmirigy ultrahang vizsgálat elvégzése szükséges /ritkán aspiracios cytológia/.
Kezelése élethossziglan tartó pajzsmirigyhormon-pótlással /levothyroxin/ történik.
Az egyes autoimmun betegségek /ide tartozik a myasthenia gravis is/ társulásának, családi halmozódásának, öröklődő jellegének ismerete lehetővé teszi ezen kórképek korai stádiumban történő felismerését és kezelését.
Dr. Sárközi Ágnes főorvos a Délpesti kórházban foglalkozik a myastheniához társuló pajzsmirigy betegséggel. Bizalommal fordulhatnak hozzá. Az izotóp labor a II. emeleten található.
|