.....
L.Z. 2008.02.07. 12:34
Mondható és általános az a megfigyelés, hogy óvatosan "nem elkiabálva" igyekszünk bárminemű javulást tudatosítani önmagunkban. Ha mintha 'már' lenne valami akkor is százszor "lekopogva" próbáljuk bevallani. Pedig tudatosan tettünk érte épp eleget, nem csak sodródva az árral és várni a legközelebbi tüneterősödést, krízishelyzetet.
Az tudvalévő és szinte mindenki érezte, hogy a betegség komolyabb klinikai tüneteinek jelentkezése előtt közérzetében, terhelhető képességében ismeretlen okok miatt is volt egyfajta hullámzás, majd mintha a tünetek teljesen el is múltak (preklinikai fázis) volna. A kezdeti hullámzás akkor még csekélyebb amplitudójú volt, majd egyre mélyebb és hosszabban tartó tünetek jelentkeztek. "Valamiféle hullámzás" is figyelembe volt vehető, ha valaki netán a havi egészségi állapotát vizsgálta volna. A betegség progressziója mindenkinél más, míg egy idő után elérte a számára legrosszabb állapotot, ami gyakran krízishelyzettel és akut szakorvosi ellátással járt.
Na mármost a "visszaút" is felvehet és felvesz egy hasonló emelkedő és periódikus vonulatot. (De elkülönítendő a több éves krónikus és a néhány hetes kezdeti stádiumú betegállapot.) Mintha egyfajta tükörképet vázolna fel. A legmagasabb pont elérése lassú folyamat, hónapokba telik, de 1-3 hónap után akár jelentkezhet egyfajta kedvező állapotváltozás, ami már meglepi és örömmel töltheti el a pácienst. Nem beszélve a pszichés blokk felszakadásáról, hogy tán más perspektívája is lehet az életének(!), mint a betegségnek való teljes kiszolgáltatottság és tervezhetetlen mindennapi élet.
Az étrendváltoztatással az eddig dekompenzált ("valahogy eléldegélő" állapotot 'megzavarta' az új élelmi anyagok aránya, mennyisége, szervezetben való újszerű hasznosulással, az anyagcserére, emésztő traktusra és az itt lévő mikrobiális viszonyokra való hatással.
Az étrendfüggő mikrobiális rendterápia (humanofil mikroorganizmusok betelepítésével) időtartamát egy évre tehető. Várhatóan erre az időre érhető el olyan stabilnak mondható remisszió, amely ok és célszerű befolyásolással betegség hosszától függő csökkent gyógyszeres, vagy szerencsés esetben gyógyszermentes állapot adhat. A gyógyulás menetét a kiegyensúlyozott jó közérzet, energikussg, munkaképesség mutatja. Erősebb fizikai terhelésre néhány napig történő visszaesés lehetséges.
Saját megfigyelésem is, hogy a betegségben minden élelmiszernek (italnak) van terápiás és provokáló hatása, amely az elfogyasztott mennyiségtől (is) függ. Ennek adott beállítása mások tapasztalatai, és korrekt önmegfigyelés alapján alakítható ki. Általános étkezési javaslatokról alább is értekeztünk.
Célszerű ezügyben egészségügyi naplót vezetni, amelyben feljegyzendő az elfogyasztott ételekkel összefüggő myasthenia gravis tünetváltozás. Kifinomultabb megfigyelőképességűek akár 100 pontos skálát is készíthetnek, hogy akár hosszabb távú dinamika is megfigyelhető legyen. Eltérő élelmi anyagok eltérő időhossz alatt adnak mg tüneterősödést (néhány perc - egy nap). Jómagam kb 2 évig vezettem részletes naplót.
Amennyiben megfigyeléseink, tapasztalataink közérdekűek, úgy tegyük közkincsé a fórumon!
Remélem hasznosítható tapasztalatokról írtam.
Javulást kívánva!
|