A teljes rtk gabona
2008.02.07. 12:41
"...A teljes rtk gabona az vszzadok sorn fokozatosan alakult t finomlisztt, s az ltala ltrehozott degenerci is fokozatosan ment vgbe. Ez a hanyatls azonban nagyon gyorsan elrte a Keletet. A fnyezett fehr rizs jdonsg volt: modern, kifinomult, civilizlt. Ahol a modernizci volt a szempont, mindentt elfogadtk. m nem sokkal a megjelense utn vratlanul egy j tnetcsoport ttte fel a fejt. Ezeket az j szimptmkat egysgesen beriberinek neveztk el, ami szingalzl gyengesget jelent. ...gyengesgtl lebnult llapot,...ideggyullads..." (krs izomgyengesg s bnuls).
"...Amikor a fehr rizs megjelenst kveten kitrt Japnban a beriberi, az egyszer emberek kzl sokan rjttek, mi a megolds. A hagyomnyrz szoksok szerencsre mg annyira elevenen ltek az emlkezetkben, hogy tudtk, vissza kell trnik a hagyomnyos teljes rizsszemekhez. A mdszer minden esetben gygyulst hozott...". Amikor a japn hadihajkon bevezettk a finomtott fehr cukrot s a fnyezett fehr rizst, a beriberi gy csapott le rjuk, mint a britekre a skorbut...."(W. Dufty).
(Schirilla Gyrgy)
- "A jltbl fakad rosszultplltsgnak" a legfbb oka az zletessg s tprtk klnvlsa."
- "Az egszsg legfbb ismrve a teljestkpessg valamint az, hogy adott szellemi vagy fizikai munkateljestmnyt mennyi id alatt pihennk ki."
- "Nyers koszt az alvsidnk cskkentst is lehetv teszi."
- "Egy betegsg ltezik s ez az a diszharmnia, mely a trvnysrtsek mdja s fokozatai szerint a klnbz szimptmk tjn jut kifejezsre - ez a betegsg trvnye!"
- "Egy egszsg ltezik s ez az a ltharmnia, mely az egyn ltfokozatnak megfelel felttelek trvnyszer felhasznlsa rvn, a tkletessgre irnyul zavartalan fejldsben jut kifejezsre -Ez az egszsg trvnye!"
- "Ez a betegsg esetn bell tvgytalansg, mely szintn a termszet hangja, s azt jelenti, hogy azokbl az telekbl, melyek fogyasztsa rvn baja keletkezett, maghoz venni tbbszr nem szabad!"
Dr. Kollath nmet tpllkozskutat orvos megfigyelte llatksrletekben, hogy --"mesotrophie"-fltplltsgnl hinyoztak a vitaminok, nyomelemek, enzimek--, esetn tbbek kztt csecsemmirigy megnagyobbods s blflra megvltozs trtnik. Tpllkozsi rtk rangsort lltott fel.
Dr. Lange prof.: Utrechti Egyetem "Civilizcis tltplltsg panormja" munkja Indonziban mkdtt, ahol szzezres betegszmot vizsglva megllaptotta, hogy a civilizcis tltplltsgi (nem "termszetes lelmiszerek" fogyasztsa, sok nyers fogyaszts) betegsgek ott jelentktelen szmban jelentkeznek, albbi tblzatban:
De Lange holland orvos 1957-ben gy r:
"A drasztikusan lecskkent fertz betegsgek mellett a civilizcis s az regkori vagy veleszletett megbetegedsek, mind az ebbl add hallozs, mind a betegsgek elfordulsi gyakorisga s idtartama rendkvli mdon megnvekedett olyannyira, hogy az orvostudomny komoly kzdelmet folytat ellenk. Ide tartoznak mindenek eltt a szv s rrendszeri megbetegedsek, a rk, a cukorbaj, a reuma, az epehlyag s mj megbetegedsei, a vese s hgyhlyag betegsgei, a terhessgi toxikzis, a pajzsmirigy alul- s tlmkdse, stb.
Tulajdonkppen mirt - krdezi de Lange - hinyzik taln a kutatk elhivatottsga? Biztos, hogy nem. Egyre tbb kutats folyik, s egye nagyobb energikat fektetnek ezekbe. s mgis, mindaddig, amg az okok ismeretlenek, magtl rtetden az okok kezelse nem lehetsges, gy nem lehetsges valdi gygyuls s megelzs sem, gy csak a beteg lett lehet meghosszabbtani, szenvedseit enyhteni. "
C. D. de Lange professzor hsz vig vezette a Djakartai Kzponti Krhzat, majd ezutn tz ven t mint professzor mkdtt az Utrechti Egyetemen, amikor is a "A tltplltsg klinikai panormj"-t megrta. De Lange azon kevesek kz tartozott, akik sszehasonltst tudtak tenni a nyugati civilizci s egy keleti civilizci kztt a betegsgek elfordulsi gyakorisgban, s ezen megdbbent klnbsgeket vetette paprra.
relmeszeseds s magas vrnyoms: Mikzben ez a betegsgcsoport 1956-ban az USA-ban a hallesetek felt okozta, s Hollandiban is hasonl volt a helyzet, Indonziban az slakosok kztt rendkvl ritka volt, s a kevs elfordul eset eurpaiakat, knaiakat s nhny gazdag indonzt rintett.
Epek, mj- s hasnylmirigy megbetegedsek: Az ltetvnyeken dolgoz indonziaiak kzl 2 eset fordult el 1 370 000 pciens kztt, s mindketten knaiak voltak.
Diabetes: Br Indonzira egyoldal "sznhidrt tpllkozs" jellemz, 422.943 beteg kzl 9 eset fordult csak el
Pajzsmirigy tlmkds: Br a strma viszonylag gyakori volt, hyperthyreosis 20 v alatt csak 12 esetben fordult el.
Glomerulonephritis: Nagyon ritka.
Vakblgyullads: 422.943 beteg kzl 159 esetben.
Multiple Sclerose: Egyetlenegy esetben sem.
Vese- s epek: Rendkvl ritka.
Terhessgi toxikozis s eklampsie: Rendkvl ritka.
Vszes vrszegnysg: Egyetlenegy esetben sem.
Gyomor- s nyomblfekly: 422.943 beteg kzl 48 esetben.
Gyomorrk: 3 esetben.
De Lange a hatalmas klnbsg okait vizsglva sszehasonltotta az letkort, megvizsglta, hogy esetleg a npcsoportbeli klnbsgek, az ghajlat kzrejtszhat-e ennek ltrejttben, azonban mindig a tpllkozshoz jutott vissza, amelynl szmos jellegzetes s jelents klnbsget vett szre. Ez nem csak Hollandia s Jva kztt, hanem zsia, Afrika s Dl-Amerika szmos orszga, s Amerika s Eurpa jlti trsadalmai kztt szintn fennllt.
A klnbsg egyrszt a kalria bevitelben nyilvnult meg, amely Jvn tlagban 2100 Kcal volt, az eurpai s amerikai 4000 Kcal-val szemben. Klnbsg volt tapasztalhat az elfogyasztott zsr s fehrje mennyisgben is. Mikzben Indonziban a lakossg szinte kizrlag nvnyi tpllkon lt, s a fehrje s zsr napi mennyisge 51 illetve 9 g volt, addig Eurpban s Amerikban mindkt rtk tllpte a 100 g-ot, s tbbnyire llati eredet volt.
"Mindentt szrevehet, hogy a lakossg jlte eltoldst okoz a kemnyt fogyasztstl a fehrje s zsr fogyasztsa fel, valamint a nvnyi tpllktl az llati tpllk irnyba. Ugyangy mindentt szrevehet, hogy a fentebb felsorolt betegsgek ezzel az eltoldssal prosulnak." rja de Lange.
Harmadik lnyeges klnbsgknt a s fogyasztsa szerepel. Mikzben a nyugati vilg napi 12-20 g st fogyaszt fejenknt, addig Indonziban ez 4 g-nl is kevesebb.
De Lange professzor ltvnyos s pontos megfigyelsein kvl szp szmmal lteznek hasonl lersok a vilg minden rszrl, amelyek a "nem civilizlt" tpllk sszettelt vizsgljk s ennek kihatsait az egszsgi llapotunkra. Ezekbl a lersokbl egyrszt a tpllkozs okozta civilizcis betegsgek egyrtelmen kiszrhetk - amelyek betegsgein kzel 80 %-t teszik ki -, msrszt jl krljrjk az ezeket okoz klnbsgek is. Ugyanakkor lteznek llatksrletek, amelyek szintn a civilizcis betegsgek okait kutatva tkznek a tpllkozsba, mint egyedli kivlt okba.
Civilizcis tpllkozsunk a de Lange professzor ltal felsorolt klnbsgeken tl az iparilag feldolgozott, tlsgosan finomtott lelmiszerek megltben klnbzik a "primitv tpllktl". Az iparilag feldolgozott lelmiszerek kz tartoznak a fehr liszt illetve minden hntolt gabonaflesg, a cukor s minden iparilag ellltott cukorflesg, a finomtott olajok, gy az tolaj s a margarin, a konzervipari termkek, tovbb minden valamilyen mdon tartstott, finomtott lelmiszernk.
Nagyon hasznos a netes keress.
LZ
|