MG: Történeti áttekintés.
Tóth János 2004.11.03. 16:43
Thymectomia a Myasthenia Gravis kezelésében.
Dr. KAS JÓZSEF és Dr. KISS DOROTTYA.
A csecsemőmirigy sebészi eltávolítása - a myasthenia gravis komplex kezelésének fontos részeként- már több mint 60 éves múltra tekinthet vissza .ALFRED BLALOCK 1936-ban Baltimore-ban végezte az első olyan műtétet, amit azzal a reménnyel ajánlottak fel a 21 éves myastheniás nőbetegnek, hogy a mellkasában röntgennel látható thymus-daganat eltávolításával javulást lehet elérni az állapotában. És valóban, amikor 3 évvel később közlésre került az eset,Blalock a beteg tünetmentességéről számolhatott be, és felvethette azt a javaslatot, hogy súlyos myasthenia gravis-ban el kell távolítani a thymust.
Blalock úttörő műtéte nem volt minden előzmény nélküli. A század elejétől patológusok hívták fel a figyelmet a myasthenia gravis és a thymus boncoláskor talált elváltozásainak kapcsolatára. A myastheniás esetek mintegy felében találtak daganatot vagy mirigy megnagyobbodást. Azonban többen beszámoltak arról is hogy thymus-daganatban szenvedő betegek többségének nincs myastheniás megbetegedése.
Blalock előtt az irodalomban négy myastheniás eset volt ismert,akiknél thymectomia történt/ az elsőt Sauerbruch végezte 1912-ben, és még további két beteget is operált/, de egyikben sem a myasthenia javítása volt a javallat, és egyiket sem követte az a felismerés, hogy a myastheniás beteget thymectomiával kell kezelni.Ez a felismerés mindenképpen Blalock érdeme. 1944-ben már 20 operált betegről jelent meg közleménye. Ettől kezdve a thymectomia elfogadott és széles körben alkalmazott kezeléssé vált myasthenia gravisban, és mind az Egyesült Államokban / L.M. Eaton és O.T. Clagett,A. E. Papatestas/ mind Európában / G. Keyes, G. Maggi/ nagy műtéti számokkal igazolták a hatásosságát. Magyarországon Sebestyén Gyula és Szabolcs Zoltán 1952-ben közölték az első 4 operált esetet /még további 3 műtétet végeztek/, majd Drobni Sándor folytatta 43 műtéttel. Molnár János és Szobor Albert 425 thymectoma-rol számolt be 1990-ben . Meg kell említeni még Besznyák István ide vonatkozó sebészi és tudományos munkásságát.
Napjaikban valamennyi hazai mellkassebészeti osztályon végeznek thymectomiát myasthenia gravisban / évi 1-2 műtét/, azonban nagyobb műtéti számmal csak a Debreceni Orvostudományi Egyetem II. Sebészeti Klinikája /102 műtét 15 év alatt/ és a Budai MÁV Korház Sebészeti Osztálya/811 műtét 27 év alatt/ rendelkezik. Mindkét intézmény valójában thymectomia centrumként fogható fel, ahol a sebészek munkályát tapasztalt neurológiai és aneszteziológiai-intenzív munkacsoportok erősítik és teszik biztonságossá.
Érdekes történeti vonás, hogy Blalock tevékenysége nyomán a thymectomia milyen hamar helyet kapott a myasthenia gravis kezelésében. A vita sokkal inkább a sebészek között keletkezett abban ,hogy milyen behatolásból távolítsák el a csecsemőmirigyet. Papatestas a transcervivális/nyaki megközelítés a szegycsont átvágása nélkül/ eltávolítás szószólója volt,míg a szintén amerikai A. Jaretzki, és a japán A. Masaoka a csak a total median sternotomiából/ a szegycsont hosszanti teljes átvágásával/ megvalósítható maximális thymectomia mellett tör lándzsát. A sebészek két táborra szakadtak. A vita nem dőlt el, mindenki a maga / illetve elődei és főnökei/ útját járja. A kérdést ma már az is bonyolítja, hogy a sebészet, ezen belül a mellkassebészet, elmozdult a minimálisan invaziv megoldások felé a video-technika segítségével. Az utóbbi években több külföldi közlemény is megjelent a csecsemőmirigy video-eszközzel történő eltávolításának eredményeiről. Hazánkban jelenleg még minden mellkssebészeti osztályon a teljes median sternotomia a választott behatolás a myastheniás betegek thymectomiályában, egyetlen közölt esetről van tudomásunk video-eszközös eltávolításról, a szerző maga sem javasolja a módszert. thymrctomiában.
|