mg
TJ. 2005.10.12. 17:05
Myasthenia Gravis
(miasztnia grvisz)
Ez egy autoimmun betegsg, amit az acetylcholin receptor ellen irnyul antitestek okoznak. Ez egy tiszta motor szindrma, ami nem jr fjdalommal s a f jellemzje a gyengesg, ami elssorban az extraokulris, faringelis, arci, nyaki, proximlis vgtag s lgzizmokban jelentkezik. Ezek a jelek a nap folyamn vltoznak s ltalban estefel kihangslyozdnak. A jelek fluktucijt ismtelt szemvizsglattal lehet megersteni. A betegek csupn 10%-nak vannak csak a szemizmok rintve. 85%-90%-ban az eseteknl ms izmok is rintve vannak.
A tipikus s az jszltt formknak immunolgiai alapjuk van. Van viszont nhny veleszletett forma, aminek az eredete nagyon bizonytalan.
A betegsg kezdete lehet hirtelen s slyos, de leggyakrabban enyhe s idszakonknt jelentkez tnetek vannak sok ven keresztl.
Genetika: Myasthnis anyknl az jszlttek 15% fog myasthnis jeleket kimutatni, amit az anya testben keletkezett s a placentn tjutott antitestek okoznak. Ez az llapot pr ht vagy hnap alatt elmlik. Az jszltt myasthnia nem genetikai betegsg.
A veleszletett myasthnis gyermekek egszsges anyknl szletnek. A betegsg jelei a szlsnl vagy korai gyermekkorban jelentkeznek. Az rklds autozm recesszv. Az llapot land.
A tipikus felntt vagy fiatalkori myasthnia gravisnl 5%-ban van csaldi hajlam s gyakoribb elfordulsa van szintn a HLA-B8 s DR3-nak.
Elforduls gyakorisga: 3/100000 (USA)
Kor: Leggyakrabban 20 s 40 v kztt jelentkezik, de brmely korban felbukkanhat (1-80). A nknl a felbukkans cscsa a 30-as vekben van, mg a frfiaknl az 50-es - 60-as vekben van.
Nemek kzti eloszls: nk : frfiak - 3 : 2,
Tnetek: Ptzis, kettslts, arc gyengesg, gyengesg rgskor, diszfgia, dizartria, diszfnia, nyakgyengesg, proximlis vgtaggyengesg, lgzsgyengesg, ltalnos gyengesg.
A tneteket slyosbthatjk: fertzsek, h, gygyszerek: 1. antibiotikumok (gentamycin, erythromycin), 2. beta blokkerok (propranolol), 3. kalciumkanlis blokkerek, 4. magnzium sk, 5. d-penicillamn s 6. kurare s ehhez hasonl gygyszerek,amiket sebszeti beavatkozsoknl hasznlnak.
Mikor NEM valszn a myasthnia?: zsibbads/paresztzia gyengesggel, izomfjdalom, bl vagy hgyhlyag rendellenessgek s izomsorvads.
Laboratriumi vizsglatok: acetylcholin receptor antitestek szlelse, ami 80%-ban pozitv generalizlt betegsgben, 50%-ban pozitv, ha csak a szemizmok vannak rintve, 100%-ban pozitv, ha myasthnia+thymma prosul, 0%-ban pozitv, ha veleszletett myasthnival llunk szemben. A teszt erssge s a betegsg slyossga kztt nincs sszefggs.
Pajzmirigy kiviszglst is el kell vgezni.
Patolgia: - Izom elektronmikroszkpia - ami a receptorok betrdst s a hajlatok cscsai hinyoznak s a szinapszis vjat szles. - Immunofluoreszcencia - igG antitestek s komplement a receptormembrnokon.
Specilis kivizsglsi tesztek: - Motor ideg ingervezetsi sebessg - normlis - Sensoros ideg ingervezetsi sebessg - normlis - Koncentrikus t elektromyogrfia - normlis enyhe betegsgnl; alacsony amplitd, rvid idtartam, polifzikus vltoz morfolgival ("mioptis"-nak lehet nevezni) - Ismtelt idegstimulci - cskken vlaszokat mutat 3Hz-en,amit gyakrabban lehet ltni a proximlis, nyaki s arcizmokban. A cskkens kevsb kihangslyozott 30 30 msodperccel maximlis akaratos kontrakci utn (post-tetanikus elsegts) s sokkal jobban kihangslyozott 120msodperccel az sszehzds utn (post-tetanikus depresszi). - Egy idegroston vgzett EMG (SFEMG) - nagyon szenzitv, de nem specifikus s technikailag nehezen kivitelezhet. - Edrophonium (Tensilon) teszt - a kezd adag 2 mg IV, amit 30 msodperc mlva 3 mg kvet, amit 30 msodperc mlva 5 mg kvet a 10 mg maximum dzisig. Ha az er nagyobb a harntcskolt izmokban 30 msodperccel a beads utn. Ajnlatos soldattal placeb kontrolt vgezni, hogy kiszrjk a hamis pozitvokat. Ritkn van csak szksg 0,4 mg atropin-ra, mint antidtra slyos bradikardira, de el kell hogy legyen ksztve.
CT - thymma kiszrsre
Gygyts: ltalban krhzon kvli. Krhzi kezelsre plazmaferzisnl van szksg, s szintn intravns gammaglobulin s tdfertzsek vagy myasthnis vagy cholinergikus krziseknl.
A myasthnia kezelse nehz s neurolgusnak kell vgeznie, akinek gyakorlata van e tren. 1. Symptomatikus terpia - itt a tnetek visszafordtsa a cl (acetylcholinesterzis inhibtorok, neostigmin methylsulft. A symptomatikus terpia semmit sem tesz az immunolgiai izomreceptorkrosods meglltsa cljbl. Ha ezek a gygyszerek tl vannak adagolva az cholinergikus krzishez vezethet (ers szekrci, hasmens, bradikardia) 2. Immunoszupresszi vagy immunomodulcis terpia - Thymektmia, kortikoszteroidok, plazmaferzis, immunoszupresszvgygyszerek (azathioprin, cyclophosphamid, cyclosporin) s/vagy intravns humn gamma globulin. Thymektmia - ajnlott sok myasthnis betegnl, ami hossztv llapotjavulshoz vezethet, viszont az eredmny kiszmthatatlan s vekig tarthat. Fiatal betegek s korai thymektmia jobb eredmnyekhez vezet. Definitven indiklt azoknl a betegeknl, akiknl thymmt tallnak. 3. Tmogat terpia - idnknt vagy lland jelleggel szksg lehet r: intubci, tracheostmia, ventilci, lgzsterpia, antibiotikumok, nazogasztrikus cs s/vagy gasytrosztmia
Aktivitst nem szabad tlzsba vinni. Aktivits s a h ideiglenesen slyosbthatjk a tneteket.
trend: amit a beteg br
Gygyszerek: - Pyridostigmin bromid (Mestinon), 60mg tablettk s 180 mg folyamatos kibocsjts tablettk. A dzist a klinikai kphez kell belltani. tlagosan a dzis 600 mg / nap. - Neostigmin methylsulft (Prostigmin), 0.25, 0.5 s 1 mg/ml koncentrcik. A dzist a klinikai kphez kell belltani. A kezd adag lehet 0.5 mg s.c. vagy i.m. minden 3 rban. - Prednizon terpia eleinte minden nap, majd minden msnap. Kezdeni lehet 60-80 mg/nap, s cskkenteni lehet az adagot minden harmadik nap. Minden msodik nap adagolsra 2 ht utn lehet ttrni, utna folytatni kell az adag cskkentst nagyon lassan s meg kell prblni megllaptani a minimum dzist, ami szksges a betegsg ellenrzshez. A tipikus dzis 35mg minden msnap. - Azathioprin vagy cyclophosphamid 150-200 mg / nap - immun globulin
Beteg megfigyelse: lland, ha myasthnis vagy cholinergikus krzisben van.
Komplikcik: - Akt lgzslells - Krnikus lgzselgtelensg - Atelektzis, aspirci, tdgyullads
Referencik: - Rowland LP: Merritt's textbook of Neurology. 9th Ed. Philadelphia, Williams & Wilkins 1995 - Kimura J: Electrodiagnosis in diseases of nerve and muscle: principles and practice. 2nd Ed. Philadelphia, F.A.Davis, 1989 - Snead OC, Benton JW, Dwyer D, et al: Juvenile myasthenia gravis. Neurology 1980; 30: 732-739
|