Konzervatv (gygyszeres) kezels
MG. 2005.10.20. 18:00
Konzervatv (gygyszeres) kezels
Konzervatv (gygyszeres) kezels
A megfelelen vlasztott s adagolt gygyszer nem nlklzhet a myasthenia gravis (MG) egyik formjban sem, -fggetlenl az egyb -(sebszi, sugr, immunoszuppresszv, cytosztatikus) kezelsi mdszerektl. Kivtel termszetesen a gygyult beteg (csaknem kizrlag thymus-mtt utn). Ez az eredmny fknt fiatal betegeken rhet el, ha a betegsg kezdettl egy vnl nem hosszabb id telt el s, ha a thymus-mtt totlis vagy maximlis volt (teht a mediastinum zsrszvete is eltvoltsra kerlt), s ha a thymus szvet nem tartalmazott tumor sejteket.
Nagy beteganyagunkban a gygyuls arnya meghaladja a 30%-ot. (Gygyuls alatt rtjk azt az llapotot, ha a beteg panasz- s tnetmentesen, gygyszer nlkl, eredeti munkakrben dolgozik 5 vet maghalad idben.) A gygyszeres kezels teht az MG therpijnak alapja. Kezdete, rendszeres hasznlata a fiatal angol orvosn Mary Walker felismersre vezethet vissza, aki 1933-ban egy slyos, lgzsi zavarokkal is kzd betegt –az ppen jelenlv hres professzor negliglsa ellenre- fizostigminnel kezelte. Felismerte ugyanis, hogy a MG okozta izombnuls hasonl az indin nylmreg, a curare bnt hatshoz. A hats azonnali s „drmai” volt. M. Walker felfedezst azonnal ismertette 1934-ben, amit hamar elfogadott a klinikai orvosls, elssorban a nagytekintly MG kutatk, Viets s Schwab korai kzlse(1935) nyomn. Elzleg nem volt rendszeres therpia MG-ban, br Remen, aki maga is orvos s beteg volt, sikerrel alkalmazta az eserint nmagn, de kzlsre nem kerlhetett sor korai halla miatt. M. Walker felfedezsnek s a fizostigmin (eserin) gyors elterjedsnek eredmnye volt, hogy az addig magas hallozs betegsg hallozsi arnya jelentsen cskkent, s a betegek 70-90%-nak lete javult, elviselhetv vlt, mint ezt Osserman, a MG nagy kutatja megllaptotta.
M. Walkerhez kegyes volt a sors: tbb, mint ngy vtizeden t szlelhette, felvillan tletnek, a betegsg kezelsnek sikert, a betegek szzezreinek letment therpijt, s az intenzv kutatst is, amit felismerse elindtott. Valban csodlatos orvosi sors! (M. Walker regkori, reszket kzzel nekem dediklt kzlemnyt n is rzm.)
Az els gygyszer teht a Prostigmin (Neostigmin, Stigmosan) volt, az injekci 0.5 mg, a tabletta 15 mg neoeserint tartalmaz. Jelenleg ritkbban hasznlatos, br hatsa mind az agyidegek elltta izomterleten, mind a vzizomzaton j. Az esetek mintegy 15%-ban hatstalan, s kb. ugyanilyen arnyban okoz mellkhatsokat, nem kvnt hatsokat. Adagolsa ppgy egyni mdon llaptand meg, mint a tbbi gygyszer. Napi 6-8 tablettnl tbbet ltalban nem adunk, kombinciban is ritkn hasznljuk. Az injekcit tbbnyire klium-tartalm infziban adjuk, ltalban 0.5-1.0 mg-ot.
Az 1950-es vek kzepn vlt ismertt, majd terjedt el gyorsan a pyridostigmin {Mestinon), ami mindmig bzis therpinak tekintend. A beteg kezelst ezzel kell kezdeni, a legtbb esetben ezzel folytatni, s gygyszer kombinci esetn is az egyik gygyszer a Mestinon. A tabletta 10 s 60 mg-os formban kaphat. Az elnyjtott hats ("timespan", retard) tabletta 1 80 mg-ot tartalmaz. A 2,0 mg-ot tartalmaz, 1,0 ml-es injekci izomba s rbe is adhat volt, gyakran nlklzhetetlen letment, (pl. lgzsi krzisben). Gyrtsnak megszntetse nhny hnapos zavart okozott. Az j forma, az 5.0 ml-es ampulla pedig nem igazn ptolja a megszntetett formt; leginkbb infziban hasznlatos.
Az ambenonium chlorid (Mytelase) a harmadik, ltalnosan hasznlt gygyszernk, csak 10 mg-os tablettban kaphat. Ritkn alkalmazzuk egyedl, tbbnyire Mestinonnal kombinljuk. E hrom, n. kolinergis gygyszer a MG kezelsnek rgta alkalmazott s bevlt, ma sem nlklzhet alapja.
Hatsuk mdja az, hogy az idegvgzdsrl az izom felletre terjed inger-anyagot, az acetylcholint vdik a bont cholinesterase enzym hatstl, lasstvn az ingeranyag lebomlst.
A Mestinon hatsa ltalnos, a szemmozgat, rg, beszd, nyels s lgzs izmaira a legkifejezettebb, hatstartama a leghosszabb, 3-5 rra tehet, nem kvnt mellkhatsokat a legritkbban okozza, lgzsi {kolinergis) krzist szinte soha. Mintegy l0%-ban-ban hatstalan, s nagyon ritkaa betegek trkpessgnek (tolerancia) zavara is. A Mvtelase hatsa a legersebb a vzizomzatra, a vgtagok izmaira, de mellkhatsai is kifejezettebbek, mintegy 15%-ban szlelhetk. Tbb beteg trkpessge rosszabb irnta, mint a msik kt gygyszerirnt. Kombinciban Mestinonnal hasznljuk, ltalban az egyes adagokat vltogatva (alternlva} adjuk, teht a Mytelaset kt Mestinon adag kztt. Egy tabl. Mytelase kt tabl. Mestinonnal egyenrtk. Hatstartama rvidebb, mint a Mestinon. Kombinciban csak kt gygyszert adunk hrmas kombincinak nincs rtelme, a hats, (i11. mellkhats) kiszmthatatlan.
Tovbbi kt gygyszernk is van, ezeket nagyon ritkn hasznljuk. Bulgribl szrmazik a galantamin alkaloida, ami Nivalin nven ismert. Kolinergis, antimyasthenis hatsa gyenge, csak nagyon enyhe esetekben alkalmazhat, (s kis adag Mestinonnal ptolhat}.
A pyridostigmin molekulk sszekapcsolsbl szrmazott az Ubretid, jabb nevn Distigmin. Hatsa nagyon ers, rvid tartam, mellkhatsa nagyon kifejezett. Ambulns forgalomban csak minisztriumi engedllyel kaphat nagyon gondos java1lat alapjn. Csak nhny betegnk szedi folyamatosan; intenzv osztlyon, lgzsi zavar esetn viszont nlklzhetetlen.
Valamennyi gygyszernek vannak mellkhatsai, ezeket kolinergis nven foglaljuk ssze. Ilyen az izmok rngsa, {fknt a szemkrli kis izmokban), a fokozott nyl- s knnytermels, imperatv vizelsi inger, fokozott blmozgs (ers peristaltica), hasmens, ritkn szdls, beszdgtls, kivtelesen szv ritmus zavar. A mellkhatsok leggyakoribb oka az, ha a beteg tbb gygyszert vesz be, mint az elrt mennyisg, (azt gondolvn, hogy a tbb gygyszer mg jobb llapotot eredmnyez), s alakul ki a kolinergis llapot, ami klnsen lgzsi krzis esetn veszlyes, mert a kolinergis krzis kezelse sokkal nehezebb, mint a myasthenis krzis.
Mellkhatsok esetn a kolinergis gygyszerek adagjt ltalban cskkenteni kell, a mellkhatsok intenzitsa ltalban atropinnal (Reasec) cskkenthet. Na bizonytalan amegfelel dzis megllapthatsga, akkor hasznljuk a diagnzisban nlklzhetetlen edrophonium chloridot lTensilon, Camsilon), ami therpiaknt csak egszen kivteles esetben, csak avatott kzben, csak szakintzetben hasznlhat.
A f therpis lehetsgek mellett ismertek az n. adjuvans {segt) gygyszerek is. Elssorban a klium ptlst emltjk, ezt csaknem minden betegnek javasoljuk. Tbb formban ismeretes, brmelyik szedhet. (kivve a klium-citricumot, ami alig hatsos). A kliums az ion- egyensly biztostsa miatt szksges. ezt olykor kalciummal is kiegsztjk, (szteroid szedse idejn klium nem nlklzhet).
A kliums adagja ltalban napi 2x1.0 gramm. Rgta ismert az epherit (Ephedrin) adjuvans hatsa: felismerse H. Edgeworth myasthenis orvosn nevhez fzdik, aki nmagt kezelte epherittel. Elssorban lgzszavarral jr esetekben ajnlatos, csakgy, mint a Diaphyllin, amit tablettban vagy kpban adhatunk. Epheritet csak kis adagban - kardilis ellenrzs mellett - szedhet a beteg. - A nagy adagban (300 mg) adott E vitamin s a C-vitamin az rtalmas, szabad "oxigngykk” eliminlsban lehet hasznos. E vitamint hetente egy zben elg adni, C vitamint 2-3 naponta.
A MG-hoz trsul egyb betegsgek (lgti hurut. influenza, rheuma, pajzsmirigy betegsgek stb.) kezelse az elrt mdon trtnhet, figyelembe vve termszetesen a MG-ban ellenjavallt gygyszerek sort. A MG konzervatv gygyszeres therpija teht meglehetsen gazdag. rgta bevlt, jl megalapozott, varicis lehetsge nagy, krost hatsa tarts alkalmazs sorn sincs. Sok beteg kezelhet gy, anlkl, hogy az jabb, intenziv. Aktv eljrsokra szksg lenne. A kezelsi terv elksztse. Annak szksg szerinti vltoztatsa a betegsggel foglalkoz orvos feladata, amihez a beteg megrt segtsge szksges. Az idszakos ellenrzs therpis szempontbl is nlklzhetetlen. A fentiek ismeretben kvnunk gygyulst, jobb egszsget!
Prof. Dr. Szobor Albert
Fontos! Ne feledjk!
A gygyszer nem helyettesti a pihenst, a pihens nem helyettesti a gygyszert!
|