Myasthenia Gravis s a pajzsmirigy
2005.10.15. 15:29
Myasthenia Gravis s a pajzsmirigy betegsgek trsulsa
Myasthenia Gravis s a ...
A Myasthenia Gravis s a ...szakcikksorozatunkban megkezdjk egyb autoimmun betegsgek bemutatst, rvid ismertetst. Sajnos az autoimmun betegsgek palettja is vltozatos, ami azt jelenti, hogy a myasthenia gravis nem az egyedli ebben a sorban. Jelentsgk azrt nagy, mert mint olvassuk, az autoimmun folyamatok trsulhatnak, halmozdhatnak. Azrt ki kell hangslyozni, hogy ez a halmozds nem trvnyszer, teht akinek van egy autoimmun betegsgrl diagnzisa, egyltaln nem vonja maga utn ktelezen ms autoimmun betegsg diagnzist. Mindenesetre megszvlelend, kiemelkeden fontos, minden erfesztst megrdeml feladat, hogy odafigyeljnk magunkra, a meglv diagnzist ne slyosbtsuk ms betegsggel.
Myasthenia Gravis s a pajzsmirigy betegsgek trsulsa
Dr. Srkzi gnes
forvos
Jahn Ferenc Dlpesti Krhz Izotp diagnosztika rszleg, Budapest
Egyes autoimmun eredet megbetegedsek egyttes elfordulst mr rgta megfigyeltk. Ennek ismerete azrt jelents, mert az egyik krkp megjelensekor idben gondolni kell a msik megjelensre, gy lehetv vlik a korai krismzs s kezels. Ezen trsulsok az n. autoimmun polyglandulris syndromk /APS/, melyeknek 1-es s 2-es tpust klnbztetjk meg. Ezekben a syndromkban endokrinolgiai s nem endokrinolgiai megbetegedsek manifesztldnak. A myasthenia gravis a 2-es tpus APS-ban jelentkezik, de ebben a betegsgcsoportban egyb, nem endokrin rszjelensgknt krnikus aktv hepatitis, anaemia, perniciosa, thrombocytopenia, Sjrgen syndroma, rheumatoid, arthritis, alopecia, vitiligo, coeliakia is fellphet. Endokrin rszjelensgknt mellkvesekreg elgtelensg, autoimmun pajzsmirigybetegsg, I. tpus diabetes mellitus, nemi mkdsi elgtelensg kialakulsa a leggyakoribb. Fiatal felnttkorban s gyakrabban nkn megjelen betegsgcsoport. Gyakori a csaldi halmozds, rklds.
Myasthenia gravishoz trsul leggyakoribb autoimmun pajzsmirigybetegsgek a Basedow-Graves kr, valamint az autoimmun thyreoditisek /AT/.
Basedow-Graves kr-t a pajzsmirigysejtek TSH receptoraihoz ktd, stimull antitestek okozzk. Kb. 5x gyakrabban jelentkezik nkn, mint frfiakon. A pajzsmirigy diffz megnagyobbodsval /struma/ jr.
Tneteit a hypertyreosis /pajzsmirigy tlmkds/ okozta hypermetabolizmus jellemzi: gyengesg, fogys, hasmens, kzremegs, verejtkezs, tachycardia /idsebb korban pitvarfibrillci/, nyugtalansg, alvszavar, osteoporosis. A Basedow-Graves krs betegek kb. 5 %-ban leginkbb a 40-55 v krli nkn a betegsget szemtnetek is ksrik, melyeket endokrin ophtalmopathinak neveznk. Egyik slyos tnete a diplophia /kettslts/, melyhez hasonl tnet a myasthenia gravisban is megfigyelhet. A betegsg diagnosztizlshoz a klinikai tneteken kvl laboratriumi vizsglatok /TSH, FT4, FT3 s antitest meghatrozsok/, pajzsmirigy ultrahangvizsglat s gbk esetn radioizotppal vgzett szcintigrfia elvgzse szksges.
A betegsg kezelsben cl a normofungci elrse, melyet gygyszeres kezelssel, radiojd therpival, ill. bizonyos esetekben mtti beavatkozssal rhetnk el.
Az autoimmun thyreoditis leggyakrabban elfordul formja az idlt lymphocytas thyreoditis /Hasimoto thyreoditis/. Ezen krformban az autoimmun folyamat krostja a pajzsmirigy sejteket, mely hypothyreosishoz /pajzsmirigy elgtelensghez/ vezet.
A tnetek ltalban lassan fejldnek ki: testslynvekeds, fradkonysg, brszrazsg, hajhulls, depresszi, szellemi funkcik lelassulsa, bradycardia, szkrekeds, menstrucis zavarok, sterilits, hyperlipidmia jellemzi.
A betegsg klinikai gyanja esetn hormon s antitest meghatsrozs, pajzsmirigy ultrahang vizsglat elvgzse szksges /ritkn aspiracios cytolgia/.
Kezelse lethossziglan tart pajzsmirigyhormon-ptlssal /levothyroxin/ trtnik.
Az egyes autoimmun betegsgek /ide tartozik a myasthenia gravis is/ trsulsnak, csaldi halmozdsnak, rkld jellegnek ismerete lehetv teszi ezen krkpek korai stdiumban trtn felismerst s kezelst.
Dr. Srkzi gnes forvos a Dlpesti krhzban foglalkozik a myasthenihoz trsul pajzsmirigy betegsggel. Bizalommal fordulhatnak hozz. Az izotp labor a II. emeleten tallhat.
|