A Myastheniás fáradás csökkentése
2005.10.20. 17:57
A Keynes House, London Nottingham Road 77. tanácsai, MGA News 1995.
Otthon a ház körül: Ne álljon, ha ülhet! Tervezze meg aktivitását, vegyen számba mindent indulás előtt. Napi teendőit úgy rendezze el, hogy legyen ideje pihenni minden nap. Mozgósítsa gyermekeit vagy más családtagokat, hogy segítsenek. Módszeres pihenési időszakokat tervezzen minden napra. Kocsit vagy kosarat használjon házon, lakáson belüli szállításhoz is. Gyakran használt tárgyait tegye alacsony, könnyen elérhető polcokra. Használjon segédeszközöket, elektromos szerkezeteket.
Vásárláskor: Használja a „kijelölt” parkolót (ha a családorvos igazolja ezt). Olyankor vásároljon, amikor a gyógyszer hatása a legjobb. Csak a legszükségesebbeket vásárolja önmaga, a nagyobb vásárlást bízza a családtagokra. Ha fáradtan érkezik haza, csak a romló dolgokat csomagolja ki, a többit hagyja a családtagokra vagy barátokra. Rendeljen hazulról, ha lehetséges (házhozszállítással). Kerülje a zsúfolt forgalmi, vásárlási időt.
Személyi ellátáskor: A fürdőszobában széken üljön tusolás közben vagy amíg ápolja magát. A mosdó vagy kád szélén támassza meg könyökét, ha lehet. Tervezzen elegendő időt, hogy részletekben tegye rendbe magát, tartson gyakori pihenőket. Rövid idejű tusolást vagy fürdőt vegyen meleg (nem forró!) vízzel. Hosszabb meleg fürdő fokozza az izomfáradást, előfordulhat, hogy nem tud segítség nélkül kilépni a kádból. Minél forróbb a víz annál nagyobb lesz az izom kimerültsége.
Gyógyszerelés: Ha reggel nagyon fáradtan ébred, tartson egy adag gyógyszert és vizet ágya mellett azonnali bevételre. (Esetleg Mestinon Timespan tartós hatású gyógyszert vegyen be orvosával megbeszélve.) Használjon ébresztő órát, mely emlékezteti a következő adagra. Ha meghatározott napi rutinja van a gyógyszerelésben, ennek idejét és módját ragassza a gyógyszeres dobozra. Ez (nyomtatott formában) különösen akkor fontos és hasznos, ha már nem tudja bevenni a következő adagot vagy nem tudja megmondani senkinek, mikor kell bevennie a következő adagot. Fontos tevékenységét csak a gyógyszer maximális hatása alatt végezze. Ha általános gyengesége nagyon erős, vagy légzése rövidebb, felületesebb, vagy ha nyelészavara van, azonnal érintkezzék orvosával, mert lehet, hogy a gyógyszert injekcióban kell alkalmazni. Ha nincs nyelészavara a gyógyszert étellel vegye be, hogy elkerülje vagy csökkentse a gyomorpanaszokat, hasmenést. Ha nyelészavara van, azonnal érintkezzék orvosával, folyadék formában vagy összetörve kevés folyadékkal vegye be gyógyszerét. Tartson néhány adag gyógyszert kocsijában, munkahelyén, táskájában is. Ne vegyen be új gyógyszert, míg meg nem beszéli orvosával. Ha a gyógyszer bevételét követően 30-60 percen erős fáradást észlel, túladagolásra kell gondolnia, s azonnal beszélnie kell orvosával. Számos gyógyszer súlyosbíthatja a myastheniát. ( A „Gyógyszer lista” oldalon részletes ismertetőt talál. A szerk.) Soha ne vegyen be olyan gyógyszert, ami valamikor rontotta betegségét.
Látászavar esetén: Új szemüveg igénye esetén pontos vizsgálat szükséges. Kettőslátás esetén olvasáskor vagy tévénézéskor egyik szemét takarja el, de a takarást váltogassa két szemén. Ha látászavara van, kettőslátása, mielőtt elmegy hazulról 30 percig pihentesse szemét. Ne feledjen magával vinni szemüveg takarót. Ha fárasztja az olvasás, ne erőltesse, használjon audio szalagot.
Evési probléma esetén: Darabolja apróra az ételt, hogy könnyebben nyeljen. Kezdje az étkezést hideg ételekkel, salátával. A forró étel provokálja a tüneteket és nyelési nehézséget okoz. Félkemény ételeket próbáljon enni. Ez könnyebb, mint a folyadék vagy a tapadó lágy étel (pl.: sajt). Kérjen diétás tanácsot szakembertől. Ha szteroidot szed, kerülje a sós ételeket, és figyelje testsúlyát. Tartson készenlétben kész vagy félkész ételeket.
Ingerlő tényezők: Nagyon meleg vagy nagyon hideg idő növelheti panaszait. A legtöbb rovarirtó vagy tisztítószer (aerosol) olyan anyagot tartalmaz, ami növeli az ingerátvitel zavarát. Alkohol (tömény), cigaretta és Tonik ital (Schwebs) növeli a zavart. Tanulja meg betegségének jellemzőit. Kerülje a stressz helyzeteket, veszekedést, meddő vitákat. Legyen igazoló irata betegségéről és hordjon útmutatót táskájában. Légzészavar esetén azonnal forduljon orvosához!
|